مقالات

فنر ساعتی خودرو

فنر ساعتی

فنر ساعتی

فنر ساعتی در خودرو، یک قطعه فلزی است که برای جذب و انتقال لرزش‌ها و شوک‌های ناشی از حرکت خودرو به بدنه و سیستم آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فنرها معمولاً از جنس فولاد ساخته می‌شوند. و با توجه به نوع خودرو. (از جمله وزن خودرو و نیروی لازم برای تحمل وزن) و نوع رانش (از جمله رانش جلو و عقب)، انتخاب می‌شوند. فنرهای ساعتی در خودروها به دو صورت پیش بارگذاری شده . و پس بارگذاری شده تولید می‌شوند. فنر ساعتی یک قطعه فلزی است که برای جذب و انتقال لرزش‌ها خودرو به بدنه و سیستم آن است. این فنرها معمولاً از جنس فولاد ساخته می‌شوند. و با توجه به نوع خودرو (از جمله وزن خودرو و نیروی لازم برای تحمل وزن). و نوع رانش (از جمله رانش جلو و عقب)، انتخاب می‌شوند. برای خرید و نصب فنر ساعتی با شهراب آپشن تماس بگیرید.

برخی از تجهیزات و قطعاتی که در خودرو وجود دارند، با وجود اینکه در ظاهر دیده نمی‌شوند اما کارآیی فوق‌العاده مهمی دارند. تاکنون به این موضوع فکر کردید که چگونه فرمان خودرو را بارها می‌گردانید اما اتصالات آن هیچ آسیبی نمیبیند؟ یا اینکه چگونه با چرخاندن فرمان اتصالات تجهیزات الکترونیکی‌اش حفظ می‌شود؟ فنر ساعتی خودرو قطعه‌ای است که از خرابی این اتصالات سیمی جلوگیری می‌کند! در این بخش محصول فنر فرمان خودرو را با هم بررسی می‌کنیم. تا بیشتر درباره لزوم وجود آن در خودرو و اهمیت آن اطلاعات کسب کنیم.

فنر ساعتی چیست؟

فنر ساعتی مجموعه سیم پیچی تشکیل شده از سیم‌های مسطح است. که درون مجموعه‌ای در فرمان پیچیده شده و جای گرفته است. یک بخش از مجموعه خارجی در راستای فرمان است. و بخش دیگر این سیستم به ستون فرمان اتصال دارد. از فنر ساعتی ممکن است تحت عناوین دیگر نیز یاد شود. نامگذاری فنر ساعتی بسته به متغیرهایی همچون نوع خودرو. و محلی که خودرو در آن تولید می‌شود، تفاوت‌هایی خواهد داشت. این بخش از خودرو را تحت عناوین مختلف همچون فنر ساعتی کیسه هوا، کابل مارپیچ، حلقه کابل، فنر ساعتی فرمان، حلقه تماس و مجموعه فنر ساعتی می‌توان در بازار تجهیزات و قطعات داخلی خودرو پیدا نمود.

آیا فنر ساعتی واقعاً یک فنر است؟

احتمالاً زمانی که می‌گوییم فنر ساعتی، خودرو شما به این فکر می‌کنید که یک محصول فنری شکل در مجموعه قطعات فرمان وجود دارد. اما کاملاً برعکس است و فنر ساعتی در حقیقت یک فنر نیست. این قطعه تنها یه علت اینکه شبیه به یک روبان حلقه دار و مارپیچی داخل محفظه جای گرفته به این نام شناخته می‌شود. اما عملکرد آن اصلاً مثل فنر نیست و همانند یک فنر در هر دستگاه دیگری انرژی ذخیره شده را فشرده، جمع آوری و آزاد نمی‌کند.

فنر ساعتی در خودرو

فنر ساعتی چه کاری انجام می‌دهد؟

در حالیکه فرمان را می‌چرخانید، سیم پیچ سیم‌های داخل ساعت باز می‌شود و اتصال الکتریکی کنترل‌های فرمان و ایربگ حفظ خواهد شد. جدای از اینکه فرمان به چه میزان می‌چرخد و در چه جهتی آن را حرکت می‌دهید، همیشه مابین ماژول کنترل کیسه هوا و کیسه هوای فرمان، رادیو و کنترل‌های فرمان آن، دکمه بوق و بوق خودرو و هر کلید یا دکمه دیگری ارتباط برقرار می‌شود. اینگونه فکر نکنید که فنر ساعتی می‌تواند در برگرداندن فرمان به حالت اول یا خنثی ارتباطی داشته باشد یا در این فرآیند نقشی ایفا کند. علت اینکه پس از آزاد کردن فرمان فرمان دوباره با چرخش به حالت اول و مرکزی خودش برمی‌گردد، زاویه چرخش خودرو است و این مسئله هیچ ارتباطی به فنر ساعتی ندارد.

بیشتر وسایل نقلیه زاویه چرخش مثبت دارند. بنابراین وقتی چرخ‌های جلو خودرو چرخانده می‌شوند، زاویه چرخش مثبت به لاستیک‌های جلوی خودرو نیرو وارد کرده و سبب برگشتن آن‌ها به حالت خنثی خود می‌شود. چون فرمان مستقیماً به لاستیک‌ها اتصال دارد، فرمان نیز تحت تاثیر این نیروی مرکزی و جریان مثبت قرار گرفته و به حالت اول برمی‌گردد. ضمناً باید خودمان هوشمندانه تر فکر کنیم که آیا یک قطعه کوچک می‌تواند چنین تاثیری بر عملکرد چرخ‌ها بگذارد؟ فنر ساعتی قادر نیست بر اینرسی مجموعه‌های فرمان بیشتر وسایل نقلیه غالب شود.

فنر ساعتی در کجا قرار گرفته است؟

تا به اینجا متوجه شدیم که فنر ساعتی قطعه‌ای است که برعملکرد فرمان و ایربگ تاثیر می‌گذارد. فنر ساعتی اغلب در قسمت فوقانی یا بالایی ستون فرمان پشت فرمان جای دارد. تقریباً تمام وسایل نقلیه‌ای که مجهز بوق، کلید بوق، کنترل فرمان و کیسه هوا هستند قطعه فنر ساعتی نیز دارند. اما این احتمال وجود دارد که فنر ساعتی در خودروها و وسایل نقلیه بدون این آپشن‌ها فنر ساعتی نداشته باشد.

نصب درست و عملکرد درست فنر ساعتی

برخی نمیدانند چگونه باید متوجه شوند که فنر ساعتی به درستی عمل می‌کند و یا اینکه چگونه تشخیص دهند که فنر ساعتی بد بسته شده است. علائم نصب بد فنر ساعتی یا یک فنر ساعتی بی‌کیفیت خیلی واضح و ساده است. احتمال دارد که در خودرو چند مشکل بوجود بیاید و شما فکر کنید این اختلالات ارتباطی با عملکرد فنر ساعتی ندارند.

ممکن است چراغ هشدار کیسه هوا کار نکند، چراغ کنترل پایداری عملکرد درستی نداشته باشد. چراغ هشدار Service AdvanceTrac عمل نکند و یا اینکه کلید فرمان عملکرد درستی نداشته باشد. در برخی مواقع مشاهده می‌کنید. که وقتی فرمان در یک وضعیت خاص قرار می‌گیرد، این اجزای خودرو نیز درست عمل می‌کنند، یا بلافاصله بعد از اینکه فرمان را لمس می‌کنید یا می‌چرخانید، غیرفعال می‌شوند. بنابراین شما می‌توانید اختلال در عملکرد فنر ساعتی. و یا یک اتصال متناوب را با یک چراغ چشمک زن، عملکردهای متقاطع و همچنین ناهماهنگ تشخیص دهید.

خرید، نصب و تعویض فنر ساعتی

براساس توضیحاتی که ارائه کردیم، فنر ساعتی قطعه‌ای کوچک اما موثر بر عملکرد چند جزء از خودرو است. بنابراین زمانی که در عملکرد این بخش اختلالی ایجاد شود، باید سریعاً درصدد تعمیر یا تعویض آن برآییم. یادتان باشد که نصب دقیق و عملکرد درست فنر ساعتی به شدت اهمیت دارد و باید اینکار را به یک مجموعه متخصص همچون شهراب آپشن بسپارید.

خرید فنر ساعتی
تشخیص عملکرد فنر ساعتی از صدا

ممکن است هیچ یک از این اختلالاتی که یاد کردیم رخ ندهند. و یا اینکه همچنان علت بروز اختلالات مبهم باشد. کمی دقت کنید. اگر مشکل از فنر ساعتی باشد یک صدا به گوش میرسد. می‌توانید صدای خراشیدن، ساییدگی یا مالش را از درون فرمان بشنوید. در صورتی که سیم پیچی آن از پایانه‌ها جدا شده باشد. به سمت بدنه ساییده می‌شود. گاهی امکان دارد یک کابل روبان فرسوده یا شکسته مابین هر نیمه از فنر ساعتی گیر افتاده باشد. این وضعیت سبب سخت شدن چرخش فرمان می‌شود.

آیا فنر ساعتی قطعه قابل تعویض است؟

بله. این آپشن خودرو از جمله قطعاتی است که آسیب آن مساوی است با از دور خارج شدنش. چراکه یک فنر ساعتی خودرو آسیب دیده شاید قابل تعمیر باشد اما قطعاً همانند روز اول کار نمی‌کند. بنابراین بهترین کار این است که یک محصول جدید خریداری و نصب کنید. ضمن اینکه اینکار از هزینه دوباره جلوگیری خواهد کرد.

چند مزیتی که یک فنر ساعتی سالم دارد؟

فنر ساعتی خودرو از جمله قطعات نسبتاً ارزان قیمت خودرو بشمار می‌رود، با این وجود این قطعه اگر سلامت باشد چند مزیت برای خودرو و راننده خواهد داشت:

  • حفظ و بهبود عملکرد کیسه هوای راننده
  • کاهش ریسک مرگ در اثر تصادف با باز شدن بموقع کیسه هوا
  • حفظ عملکرد دقیق و صحیح بوق و کلید بوق
  • حفظ عملکرد صحیح کروز کنترل
  • حفظ عملکرد صحیح سیستم‌های کنترل کشش و پایداری
چگونه اتصالات در کنترل فرمان آسیب نمی‌بینند؟

این محصول دقیقاً برای همین در خودرو بکارگرفته شده، تا از بروز این مشکل جلوگیری شود. در صورتی که سیم‌های معمولی در سیستم کنترل فرمان کشیده شود. در اثر استفاده روزمره و مرتب چرخاندن فرمان، در آخر این اتصالات در همدیگر تنیده، کشیده و دچار آسیب و خرابی کامل می‌شوند. این آپشن خودرو از تداوم یافتن این چرخش‌ها جلوگیری کرده و در طول سال‌ها استفاده آسیبی به اتصالات و سیم پیچی کنترل فرمان وارد نمی‌شود.

فنر ساعتی و تاثیر آن در خودروی ما

چون کیسه هوایی که در فرمان خودرو وجود دارد به یک فنر ساعتی وابستگی دارد، از آسیب دیده اتصالات و کیسه هوا جلوگیری می‌کند. همچنین نباید این مهم را از خاطر ببریم که فنر ساعتی باید بدرستی عمل کند تا این صدمات احتمالی بوجود نیاید. هرگونه شکستگی و ترک کوچک می‌تواند به تخریب فنر ساعتی خودرو منجرب شود و خرابی‌ها و هزینه‌های دیگر را نیز درپی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.