مقالات

کروز کنترل

نصب کروز کنترل انواع خودرو

امروز قصد داریم در مورد کروز کنترل ، نصب کروز کنترل و انواع آن در شهراب آپشن صحبت کنیم.

 

کروز کنترل چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی در دنیای امروز امکاناتی جهت رفاه در زندگی روزمره ایجاد شده است، که در صنعت خودرو می توان از یکی از این نوآوری ها به نام کروز کنترل اشاره کرد. این آپشن هم میتواند بر روی خودرو که از کاراخانه خریداری می‌شود وجود دارد و همچنین قابلیت خرید و اضافه شدن بر روی خودروهایی که این آپشن را ندارند.  سیستم نگهدارنده سرعت یا همان کروز کنترل (به انگلیسیCruise Control)سیستمی تعبیه شده در خودروهاست که اجازه کنترل سرعت در یک وضعیت ثابت را در حین رانندگی برای راننده فراهم می‌کند.

کروز کنترل

کروز کنترل

کروز کنترل از یک سیستم هوشمند بهره می‌برد که موتور شما را تنظیم می‌کند، تا ماشین شما را با سرعت تعیین شده حرکت دهد. این سیستمی است که شما باید به صورت دستی آن را فعال کنید و هنگامی که این کار را انجام می‌دهید کنترل شتاب دهنده را کنترل می‌کند. و ورودی برق را به طور خودکار تنظیم می‌کند تا سرعت انتخاب شده شما را حفظ کند، حتی هنگام بالا رفتن از تپه ها حس می‌شود و در صورت نیاز انرژی بیشتری را تحویل می‌دهید .

این بدان معناست که پای راست شما آزاد می‌باشد. و در سفرهای طولانی نیازی به فشار دادن پدال گاز نیست. و به شما این امکان را می‌دهد که خود را از وسوسه سرعت خارج کنید، با این فرض که آن را در حد مجاز تنظیم کنید. اگرچه هنوز هم باید از پدال ترمز و فرمان استفاده کنید ، این مجوز خوابیدن نیست.

انواع کروز کنترل

قابلیتی که برای اولین بار در سال 1958 توسط تولید کننده خودروهای آمریکایی کرایسلر معرفی شد ، اکنون با اکثر اتومبیل های جدید در سال 2019 برای فروش در دسترس است. در سال های اخیر ، این فناوری پایه‌ای برای فناوری خودرو بدون راننده (driverless technology) شده است که بر روی ماشین ها نصب می‌شود. این کار با راه اندازی کروز کنترل تطبیقی ( adaptive cruise control)​​آغاز می‌شود. که با استفاده از سنسورها وسایل نقلیه را در آینده شناسایی می‌کند. اگر با یک وسیله نقلیه با سرعت کمتری روبرو شوید ماشین شما قدرت برق را کاهش می‌دهد یا حتی برای حفظ فاصله امن ترمز را شروع می کند. جدیدترین سیستم ها می توانند سرعت خودرو را تا حدی متوقف کنند اما ترمز اضطراری در صورت نیاز توسط راننده مورد نیاز است.

به طور کلی این یک پیشرفت بسیار محبوب است. اما برخی از رانندگان از ترک ماشین برای انجام بخشی از کار همچنان نگران هستند. طی نظر سنجی صورت گرفته، نشان می‌دهد که یک پنجم رانندگان هرگز از سیستم کروز کنترل  و یا نصب آن بر روی اتومبیل خود استقبال نمی‌کنند.

از نظر بسیاری از رانندگان ، کروز کنترل معادل این است که در هنگام رانندگی کفش های خود را درآورده و تنها به مسیر نگاه کنید. بدون هیچ گونه دردسر و بازی کردن با کلاج و ترمز خودرو. که این مورد از لذت بخش ترین کمک‌های تکنولوژی به رانندگان است. و یکی از سیستم های بسیار مفیدی است که رانندگی را از قبل آسان‌تر می‌کند.

نصب کروز کنترل برای انواع خودرو

با این حال،  ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که برای بدست آوردن چنین ویژگی لوکس لازم نیست گران ترین اتومبیل های اطراف را هدف بگیرید. در حقیقت ، کنترل کروز دهه هاست که وجود دارد ، بنابراین در واقع یک نوع افزودنی قابل خریداری بسیار معمول در انواع مدل ها از کوچکترین اتومبیل های شهری گرفته تا بزرگترین و لوکس ترین آنها است که در معتبر ترین مراکز قابل نصب می باشد.

جالب است بدانید خودرو های ایرانی نیز از این تکنولوژی استفاده می‌کنند، خودروهای که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند بشرح زیر می باشد:

پژو ۴۰۵، پژو پارس، پژو پارس، تندر۹۰، سمند و….

انواع کروز کنترل

نصب کروز کنترل

اساس این ابزار به‌گونه‌ای است که خودرو به‌صورت اتوماتیک می‌تواند سرعت خودرو را تحت هر شرایطی از رانندگی ثابت نگه دارد. لازم به یادآوری است، زمانی که این ابزار را فعال می‌کنید و سرعت خودرو روی عدد خاصی ثابت شده است، این سرعت، در مسیرهای سربالایی، سراشیبی، یا هنگام وزش باد مخالف، تغییر نخواهد کرد. گفتنی است، کروز کنترل این امکان را نیز در اختیار راننده قرار می‌دهد تا بی آن‌که نیازی به فشردن پدال‌های ترمز و گاز باشد، سرعت خودرو را با هر بار فشردن دکمه کنار فرمان، به میزان یک کیلومتربرساعت، افزایش یا کاهش دهد.

لازم به ذکر است، کروز کنترل در خودروهای با دنده اتوماتیک، با فشار دادن پدال ترمز و در خودروهای با دنده دستی، با فشار دادن پدال کلاچ، از مدار خارج می‌شود. البته پس از خارج شدن کروز کنترل از مدار، مجدداً با فشار دادن دکمه کروز کنترل می‌توان آن‌را در مدار قرار داد و سرعت تنظیم شده توسط راننده را از حافظه سیستم، بازیابی کرد. این سیستم بسته به شرکت سازنده خودرو، ممکن است امکان تنظیم سرعت خودرو در بازه سرعت‌های زیر 40 تا 50 کیلومتربرساعت را محدود سازد؛ زیرا کروز کنترل اساساً ویژه رانندگی در سطح اتوبان‌ها، بزرگراه‌ها، و جاده‌های کم ترافیک است و استفاده از این ابزار در سطح شهر منطقی نیست. هم‌چنین یادآوری می‌شود که استفاده از چنین ابزاری در آب و هوای برفی و بارانی، جاده‌ها و مسیرهای پرپیچ و خم و نیز برای رانندگانی که همواره مشکل خواب آلودگی در حین رانندگی دارند، توصیه نمی‌شود.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید